1
/
of
5
FR SPORT
Godspeed BMW M3 RWD (G80) 2021-25 MAXX Coilovers
Godspeed BMW M3 RWD (G80) 2021-25 MAXX Coilovers
Regular price
$1,100.00 USD
Regular price
$1,100.00 USD
Sale price
$1,100.00 USD
Quantity
Couldn't load pickup availability
| Special Notes | Prior to installation, verify all hardware and properly tighten and spring preload is set to 5-10mm(1/4-3/8in). Our technical department is available to answer any other questions. |
|---|---|
| Damping Levels | 40-Level |
| Height Adjustment | Yes |
| Spring Rate(Front) | 12 kg/mm (672 lbs/inch) |
| Spring Rate(Rear) | 11 kg/mm (616 lbs/inch) |
| Spring Length(Front) | 180 mm |
| Spring Length(Rear) | 245 mm |
| Front Top Mount | Yes, Pillow Ball w/ Camber Plate |
| Rear Top Mount | Yes, Standard Type |
| Spring Inner Diameter(Front) | 62 mm (2.44 inch) |
| Spring Inner Diameter(Rear) | 62 mm (2.44 inch) |
| Warranty Note | No |
| User Guide | Coilover User Guide |
Share
