Ford Racing Ford F-150 3.5L Ecoboost Cat-Back Sport Exhaust System 145inch WB (No Drop Ship) M-5200-F1535145L
Sale Sold out
Quantity
FR Cat-Back Systems
Do you want to make sure your Ford F150 sounds as good as it looks? Now you can with this Ford Racing Sport Cat-Back Exhaust for all 2011, 2012, 2013 and 2014 Ford F150's with a 3.5L Engine and 145" Wheelbase. It is uniquely designed and tuned to provide optimum performance, a fiercely aggressive tone, tested durability and pure, high performance driving excitement! This exhaust is constructed from high-quality T-304 stainless steel and features ultra-smooth mandrel bends, warp-free flanges and an all out superior craftsmanship. Exiting the rear of the vehicle are dual, chrome plated 4" exhaust tips with "Ford Racing" embossed on them. This Touring cat-back exhaust is 49-state legal for drive-by noise, so almost everyone can install this system in their F150 with a 3.5L Engine and a 145" wheelbase and rip down the road or path!